Spoločné účty partnerov

Partneri žijúci v spoločnej domácnosti pod jednou strechou sú bežné. Ale partneri, ktorí majú spoločné účty o tom by sa dalo polemizovať.  Má ich iba štvrtina ľudí žijúcich v spoločnej domácnosti. Sú preferované najmä staršími ľuďmi najmä páry v dôchodkovom veku. Väčšina partnerov prispieva na spoločný účet proporčne výške svojho príjmu a pätina rovnakou sumou. Viac ako polovica mužov a žien má svoj vlastný účet. Ľudia však vo veľkej miere využívajú možnosť zriadiť disponenta na manipuláciu so svojim účtom.

euro

Popularita spoločných účtov
Napriek tomu, že spoločné účty u nás nie sú populárne, pre slovenské páry je typické spoločné hospodárenie a rozhodovanie o financiách, ktoré podlieha diskusii a dohode. Deje sa tak vo väčšine domácností bez ohľadu na to, akou mierou sa partneri podieľajú na zveľadení rodinného rozpočtu. Platí to najmä pre väčšie plánované výdavky, ale aj pre úverové a sporiace produkty od banky. Výnimkou niekedy býva elektronika a automobil, kde majú hlavné slovo muži, ale aj v tomto prípade konečné rozhodnutie býva záležitosťou dvojice.

konflikt

Problém nemusia byť peniaze
Takmer tretina žien a jeden z desiatich mužov uviedli, že ich partner/partnerka zarába viac. Kým väčšine mužov nevadí, ak ich polovička prispieva do rodinného rozpočtu významnejšou sumou, ženám prekáža, ak partner nosí domov menšiu výplatu ako ony. Zdá sa, že financie vedia poriadne zakývať vzťahmi.
Samotné peniaze nemusia byť problém– všímam si však, že nenaplnené očakávania medzi partnermi, súvisiace s peniazmi a rozpočtom, dokážu spolunažívanie v manželstve veľmi znepríjemniť. Treba si ale uvedomiť, že do vzťahu prinášame omnoho viac ako len peniaze

V prieskume, ktorý sa tým zaoberá takmer polovica mužov si myslí, že ten, kto prináša najviac financií do domácnosti, má mať rozhodujúce slovo o tom, ako sa používajú. Muži sú sebavedomejší aj v otázke, či by dokázali splácať úver aj keby žili sami. Ženy si v tomto prípade až tak neveria. Pramení to pravdepodobne aj z toho, že na konci mesiaca im zvýši menej.
Vo vzťahu treba robiť kompromisy a nezáleží či sa jedná o vás alebo o peniazoch. Podstatné bude, že obaja vzídete na jedno a predídete prípadnej hádke.

5.0
01

Post Author: